Jednorazowe półmaski przeciwpyłowe jako przeciwsmogowe

Mamy coraz większy problem z czystością powietrza w większych aglomeracjach. Wiele lat minie zanim poprawi nam się powietrze, więc może warto pomyśleć, aby na ten czas zabezpieczyć się przed szkodliwym działaniem powietrza, którym oddychamy.

Najbardziej zagrożoną grupą są służby pracujące na ulicach jak i przechodnie pędzący do pracy.

Długotrwałe wdychanie toksycznego powietrza zwiększa ryzyko:

  • chorób układu oddechowego (astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, alergii, kataru, kaszlu, bólu gardła);
  • chorób układu krążenia (miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, zawału);
  • dolegliwości układu nerwowego,
  • problemów z pamięcią, koncentracją,
  • zwiększenie zachowań depresyjnych,
  • szybsze starzenie się układu nerwowego
  • nowotworów (raka płuc, gardła i krtani)

Możemy stosować maski  przeciwpyłowe jako przeciwsmogowe, ale należy pamiętać o klasie filtra takiej maski. W masce powinien być zawór, który odprowadza parę wodną oraz usztywnienie na nos.

W maskach jednorazowych wyróżniamy trzy klasy:

P1 – przeznaczone są do ochrony układu oddechowego przed aerozolami z cząstek stałych i ciekłych, o ile stężenie fazy rozproszonej aerozolu nie przekracza wartości 4 x NDS (Najwyższe Dopuszczalne Stężenie). P1 według certyfikatu w UE służą do ochrony osobistej, jednak nie nadają się jako maski przeciwsmogowe.

półmaska filtrująca NEOSEC-1P1

P2 – przeznaczone są do ochrony układu oddechowego przed aerozolami z cząstek stałych i ciekłych, o ile stężenie fazy rozproszonej aerozolu nie przekracza wartości 10 x NDS (Najwyższe Dopuszczalne Stężenie) (wielkość filtrowanej cząsteczki 1,0–0,5 μm)

półmaska filtrująca NEOSEC-1P2, półmaska antysmogowa

P3 – przeznaczone są do ochrony układu oddechowego przed aerozolami z cząstek stałych i ciekłych, o ile stężenie fazy rozproszonej aerozolu nie przekracza wartości 20 x NDS (Najwyższe Dopuszczalne Stężenie) pyły (wielkość filtrowanej cząsteczki 0.3–0.5 μm)

NEOSEC-1P3

Maski są w wersjach bez zaworu wydechowego, z jednym bądź z dwoma zaworami.

Możemy spotkać się jednorazowymi maskami wyposażonymi w filtr węglowy i filtry HEPA. Są one lepsze (wyłapują związki gazowe), więc droższe. Podziałają dłużej niż te bez filtrów.

Zabezpieczenia naszych dróg oddechowych  należy dopasować od stężenia zanieczyszczonego powietrza i czasu w jakim w nim przebywamy.

Maski jednorazowe jako maski antysmogowe dla norm PM10 i P2,5 spokojnie wystarczą z klasą filtra P2, jeśli chcemy mieć ochronę do wielkości cząsteczki 0,3 μm to powinniśmy wybrać półmaski z klasą filtra P3.

Czas prawidłowego działa maski z klasą filtra P2 przy bardzo dużym zanieczyszczeniu powietrza to 8-10 godzin ciągłego używania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *