Jaką wybrać półmaskę przeciwpyłową i dopasować filtr przeciwpyłowy?

Wybór półmaski przeciwpyłowej i filtra zawsze zależy od tego co zamierzamy robić. Inaczej musimy zabezpieczyć nasze zdrowie gdy będziemy wyburzać ściany, robić opryski w naszym ogrodzie czy bardziej niebezpieczne czynności jak zdejmowanie dachu azbestowego.
3000+P1_w

Wielkość masek jest uniwersalna (M/L), można je dopasować za pomocą jednopunktowego naciągu.

Mając półmaskę należy wybrać potrzebne filtry. Filtry podzielone są na klasy od P1 do P3.

Filtr przeciwpyłowy klasy P1 – niska ochrona, daje wystarczającą ochronę układu oddechowego przed pyłami, dymami i aerozolami ciekłymi (mgłami)o ile najwyższe dopuszczalne stężenie (NDS) nie przekracza wartości 4.

Kolejną klasą filtra jest P2 – średnia ochrona, chroni układ oddechowy przed pyłami, dymami i aerozolami ciekłymi (mgły) o ile NDS nie przekraczają 10. Najlepiej taki filtr zastosować gdy mamy do czynienia ze związkami wapnia, wolframem i jego związkami, wodorotlenkiem sodu, węglem, wytanem i jego tlenkiem, trójnitrotoluenem, tlenkiem żelaza (dymy), tlenkiem magnezu (dym), talkiem, telenem i jego związkami, pyłami drewna za wyjątkiem drewna twardego, olejami mineralnymi (mgła i dym), nitroaniliną, niklem, miedzią i jej związkami, manganem i jego związkami, kwasem fosforowym, kwarcem (pył respirabilny), kobaltem i jego związkami, kadmem i jego związkami, hydrochinonem, grafitem, glinem i jego związkami, ftalanem dwubutylu, fosforem, dymem spawalniczym, dwutlenkiem krzemu, dwunitroortokrezolem, cyną i jej związkami, cyjanamidem, chromem i jego związkami, celulozą, bezwodnikiem ftalowym, bawełną, barem i jego związkami, azbestem, antymonem i jego związkami.

Najwyższy stopień bezpieczeństwa (stężenie do 20) daje zastosowanie filtru klasy P3 – pełna ochrona. Taki  filtr chroni nasze drogi oddechowe przed związkami wymienionymi przy filtrze P2 jak również takimi jak:  arsenem i jego związkami, arsenowodorem, benzo(alfa)pirenem, berylem i jego związkami, chlorkiem cynku (dym), chromianami, fluorooctanem sodu, jodem radioaktywnym, kwasem pikrynowym, metoksychlorem, ołowiem i jego związkami, pyłami drewna twardego, siarczkiem kadmu (pigment), srebrem i jego związkami, stearynianem cynku, talem (związki rozpuszczalne), tellurem, tlenkiem cynku (dym), tlenkiem wanadu, związkami cyrkonu, związkami radu, związkami rozpuszczalnymi platyny.

g1ag1b

Maska przeciwpyłowa z filtrami P3

Tu warto dodać, że często nie zdajemy sobie sprawy, że szlifując drewno nie tylko narażamy swoje zdrowie wdychając pył ale i patogeny grzybów. Przy takiej pracy powinno się zastosować filtr P-3.

Koniecznie należy zwrócić uwagę czy pomieszczenie w którym pracujemy jest wentylowane, od tego również zależy dobór filtra.

Wszystkie wymienione w artykule maski i filtry można kupić na stronie www.e-maestro.eu

2 thoughts on “Jaką wybrać półmaskę przeciwpyłową i dopasować filtr przeciwpyłowy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *